*    رحم چیست؟

رحم در لغت به معنی قرابت استعمال شده و ' ذوالرحم' افراد با قرابت و خویشاوندی را گویند (المنجد) و در شرع مقدس نیز به مطلق اقارب رحم گفته شده و به معنی خویشاوندان پدری و مادری هرچند به چند واسطه باشد و همچنین خویشاوندی از طریق اولاد .

پیامبر اکرم (ص) فرمود : در شب معراج کسی را دیدم که از یکی از بستگانش به خداوند شکایت می کند از او پرسیدم با چند پدر با هم فاصله دارید گفت در چهل پشت به هم ارتباط پیدا می کنیم .

*    ایات و روایاتی در مورد صله رحم

  پیامبر اکرم (ص) فرمود : صله رحم کنید ولو با سلام کردن

در روایتی امام صادق (ع) بهترین صله و پیوند را خودداری از ازار و اذیت خویشان دانسته و می فرماید : بهترین صله رحم و پیوند خویشان خودداری از اذیت انان است .

خداوند در سوره نسا ایه 1 می فرماید : بترسید از خداوندی که به نام او از یکدیگر سوال می کنید (خدا را در نظر ارید) و درباره ارحام کوتاهی نکنید که همانا خداوند ناظر اعمال شماست .

و در سوره بقره ایه 27 در مورد قطع کنندگان رحم و قساد کنندگان می فرماید : و قطع می کنند انچه را که خداوند فرمان وصل ان را داده است و در زمین فساد می کنند اینها همان زیانکارانند .

امیرالمومنین (ع) فرمود : زشت ترین گناه قطع رحم و نارضایتی پدرو مادر است .(شرح غرر ج 2 ص 449)

  پیامبر اکرم (ص) ضمن وصیتی به مسلمانان فرمودند : سفارش می کنم به همه امتم چه انها که حاضرند و چه انها که غائبند و چه کسانی که در صلب مردان و رحم زنان هستند تا روز قیامت که با خویشان پیوند داشته باشید اگرچه بین انها به اندازه یک سال راه فاصله باشد . همانا این کار جز دین است .

امیرالمومنین (ع) فرمود : کسی که ارتباطش را با خویشان قطع کند به خدا ایمان نیاورده است و در برابر پندار گروهی که خیال می کنند ارتباط باید از دو طرف باشد .(غرر2جلدی ص 743)

  پیامبر اکرم (ص) فرمود : ارتباطت را با بستگانت قطع مکن اگرچه انها ارتباطشان را با تو قطع کنند . (اصول کافی مترجم ج 4 ص 48)

به علاوه ان حضرت ارتباط با کسی را که از انسان بریده است را از عوامل سعادت دنیا و اخرت دانسته و فرموده : ایا خبر ندهم شما را که سعادت دنیا و اخرت در چیست؟گفتند بله یا رسول الله فرمود : کسی که ارتباط خود را با دیگران حفظ کند در حالی که انها با او قطع رابطه کرده اند و شخصی که بخشش کند به کسی که به او کمکی نکرده است و کسی که ببخشد کسی را که به او ظلم کرده است .(بحارالانوار ج 16 ص 29 بیروت)

*    نتایج صله و قطع رحم

خداوند در قران کریم سوره نجم ایه 31 می فرماید : تا خدا گناهکاران را به کیفر اعمال زشت و نیکوکاران را به پاداش عمل نیکشان جزا دهد .

امیرالمومنین (ع) فرمود : قطع رحم موجب زوال نعمت هاست .( شرح غرر ج 4 ص 509)

و نیز فرمود : قطع رحم عذاب ها و گرفتاری ها را بدنبال می اورد . .( شرح غرر ج 4 ص 509)

امام صادق (ع) در فواید صله رحم فرمود : صله رحم باعث خالص شدن اعمال و زیاد شدن اموال و اسان شدن حساب و دفع بلاها و زیاد شدن روزی است . (اصول کافی مترجم ج 3 ص 229)

امیرالمومنین (ع) فرمود : وقتی پیوند های خویشی را بگسلند اموال و ثروت ها به دست اشرار می افتد . (اصول کافی مترجم ج 4 ص 49)

*    زیاد و کم شدن عمر

امام صادق از پدرش امام محمد باقر (ع) نقل می کند که پیامبر اکرم (ص) فرمود : به درستی که شخصی صله رحم می کند در حالی که سه سال از عمرش باقی مانده است . خداوند انرا تا سی و سه سال می کشاند و شخصی قطع رحم می کند در حالی که سی و سه سال از عمرش باقی مانده است و خداوند به جهت گناه قطع رحم عمر سی و سه ساله او را سه سال یا کمتر می کند .(بحارالانوار ج 71 ص 99 بیروت)

امیرالمومنین (ع) ضمن خطبه ای فرمود :  پناه می برم به خدا از گناهانی که باعث زود رسیدن مرگ می شوند .(بحارالانوار ج 74 ص 137 اسلامیه)

شخصی بلند شد و گفت : یا امیرالمومنین (ع) مگر گناهانی هم هست که مرگ را نزدیک می کند؟ حضرت فرمود : بله وای بر تو قطع رحم .

امام صادق (ع) فرمود : صله رحم باعث فراموش شدن مرگ (کنایه از تاخیر ان) می شود .

پیامبر اکرم (ص) نیز فرمود : صله رحم عمر را زیاد می کند .

میسر از یکی از دو از امام صادق یا باقر (ع) نقل می کند که به من فرمود : ای میسر گمان می کنم که تو نسبت به خویشاوندانت صله رحم می کنی؟ گفتم : بله فدایت شوم در زمان کودکی در بازار کار می کردم و دو درهم مزد می گرفتم یک درهم ان را به خاله ام و درهم دیگرم را به عمه ام می دادم فرمود : به خدا قسم دو مرتبه تاکنون اجل تو رسیده است ولی به واسطه همین صله رحم و نیکی به خویشاوندان که می کردی به تاخیر افتاده است .

*    نظر نکردن خدا به انسان

از جمله نتایج سوئی که قطع رحم به همراه دارد محروم شدن از نظر لطف الهی است . شخصی نزد امام صادق (ع) امد و از نزدیکانش شکایت کرد . امام (ع) فرمود : خشمت را فرونشان انگاه عمل کن . گفت اینها چنین و چنان می کنند . امام (ع) فرمود : ایا می خواهی تو هم مثل انها باشی تا خداوند به شما نظر نکند .

*    محروم شدن از بوی بهشت

پیامبر اکرم (ص) فرمود : جبرئیل به من خبر داد که : بوی بهشت از فاصله هزار سال راه فهمیده می شود اما ناراحت کننده پدر و مادر و کسی که پیوند های خویشی را قطع می کند از ان محروم است .

*    محروم شدن از ثواب و پاداش های صله رحم

پیامبر اکرم (ص) فرمود : هرکس برای دیدار یکی از نزدیکانش برود تا با جان و مالش صله رحم کند خداوند اجر صد شهید را به او خواهد داد و برای هر قدمی که برمی دارد چهل هزار حسنه به او می دهد و چهل هزار گناهش محو می شود و به همین تعداد درجات او بالا می رود و مانند انست که صد سال خداوند را با صبر و خالص عبادت کرده است .

 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم دی ۱۳۸۸ساعت 16:18  توسط admin |